Jak vybrat trampolínu
Trampolíny jsou velkým lákadlem pro všechny malé i dospělé. Při skákání se děti perfektně vyhrají, vybijí svou energii a vy se zrelaxujete. Navíc je skákání na trampolíně fyzicky náročné, a tak můžete pravidelným skákáním ztratit nějaké to přebyteční kilo a získat dobrou fyzickou kondici. A jako bonus máte čas strávený společně s vašimi dětmi - a to je k nezaplacení. Jednoduše ta trocha skákání dělá šťastné všechny generace. Jenomže jak vybrat tu pravou trampolínu pro vaši zahradu?
Kam s ní?
V první řadě je potřeba vědět, kam trampolínu umístíte. Vymezte si prostor, abyste věděli, jak velkou trampolínu si můžete na zahradu dovolit. K tomu můžete použít provázek, křídu nebo větvičky... prostě cokoliv, co bude právě po ruce. Díky tomu získáte zcela jasnou představu, kolik vám trampolína zabere na zahradě místa. Velikost trampolíny hraje důležitou roli.
Na malou zahradu malá trampolína
Menší trampolíny pořídíte za velmi výhodné ceny. Mají ovšem nižší nosnost, protože nabízí logicky menší prostor ke skákání. Dle bezpečnostních pokynů může na menších trampolínách skákat pouze jedna osoba. Menší trampolíny šetří prostor zahrady a pro malé děti jsou zcela dostačující.
Nosnost trampolín se určuje podle počtu pružin či počtu stojných nohou.
Bezpečnost nade vše
S oblibou trampolín vzrostl také počet jejich odpůrců, podle kterých se jedná o velice nebezpečnou zábavu. Při skákání na trampolíně je samozřejmě nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla a předpisy, aby se předešlo zbytečným zraněním.
Už samotné vybavení trampolín může bezpečnost vašich dětí podpořit. Trh s trampolínami dnes nabízí několik bezpečnostních prvků, na kterých byste při výběru správné trampolíny měli trvat. Nebudete vždy stát při svých ratolestech, abyste je chytali, kdyby se náhodou něco stalo.
Je zde pár bezpečnostních prvků, které byste měli u trampolíny vyžadovat. Mnohé jsou součástí balení. Pokud ne, tak neztrácejte hlavu, dají se dokoupit zvlášť ve specializovaných e-shopech i kamenných obchodech.
- Ochranná síť – základním bezpečnostní prvek, díky kterému vaše dítě nevyletí mimo trampolínu jako ptáče z hnízda. Ochranná síť by měla mít výšku nejméně 1,7 metru nad skákací plochou. Optimální jsou 2 metry. Samozřejmostí musí být dostatečné jištění vstupního otvoru v síti v podobě zipu a karabin.
- Kotvící šrouby – pokud nechcete po větší bouřce najít svou trampolínu na vedlejší zahradě, tak si je určitě pořiďte. Jejich největším plusem je, že navíc zvyšují stabilitu samotné trampolíny. Kotvící šrouby by měly být dlouhé nejméně 40 cm, aby měly dostatečnou sílu trampolínu "udržet" na svém místě.
- Ochrana pružin – kryt pružin mají snad všechny trampolíny. Dbejte na jeho perfektní stav, aby skákajícímu dítěti neuvízla noha mezi pružinami.
Některé trampolíny mají všechny tyto bezpečnostní doplňky jako součást balení. Vše se dá ale samostatně dokoupit. O všech náhradních dílech a materiálech, z nichž jsou vyrobeny, si můžete přečíst v článku Používané materiály při výrobě trampolín.
Nebojte se do trampolíny investovat
Pokud jste už pro koupi trampolíny rozhodnutí, nebojte se do ní investovat. Kvalitní trampolíny vám vydrží mnoho sezón. Kovové díly by měly být pozinkované, díky tomu budou lépe odolávat deštivému počasí i všem dalším rozmarům počasí. I přesto se ale může stát, že trampolína po pár letech začne rezivět. Postačí však trocha péče a nejlevnější vazelína, kterou potřete pružiny a klidně i další namáhaná místa.
Trampolínu je dobré na zimní sezónu uschovat do sklepa. Pokud máte velkou trampolínu o průměru 400 cm, která se do sklepa prostě nevejde, pořiďte na ni krycí plachtu.
- A když už si trampolínu pořídíte, tak si také přečtěte článek, jak udržovat trampolínu v perfektní kondici
Doplňující obsah
Naše nabídka
© 2024, GoodJump – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek